Jakie materiały można poddać obróbce skrawaniem CNC?

Jakie materiały można poddać obróbce skrawaniem CNC?

Obróbka CNC to proces produkcyjny wykorzystujący najnowsze technologie i możliwości, jakie dają maszyny i urządzenia sterowane numerycznie. Możliwości obróbki, jakie dają tego typu maszyny, są olbrzymie, dlatego znacznie przewyższają tradycyjne metody obróbki. Jakie materiały pozwalają obrabiać urządzenia do obróbki CNC? Dowiesz się z tego artykułu. 

Czym jest obróbka skrawaniem CNC?

W skrócie obróbka skrawaniem CNC polega na usuwaniu materiału z danego przedmiotu przy użyciu narzędzia skrawającego, takiego jak frez, wiertło, grawer lub tokarka, które jest sterowane przez komputerowe oprogramowanie. Maszyny CNC mogą produkować bardzo dokładne i złożone części z dokładnością do frakcji milimetra. Dzięki temu sprawdzą się w produkcji wysokiej jakości części do różnych zastosowań, takich jak motoryzacja czy budownictwo.

W obróbce skrawaniem CNC konieczne jest programowanie maszyny przez operatora, aby dokładnie określić kształt i wymiary części. Proces programowania polega na wprowadzeniu projektu CAD do narzędzia skrawającego w celu wytworzenia pożądanych kształtów i wymiarów.

Obróbka CNC – jakie materiały można obrabiać tą metodą?

Jakie materiały można obrabiać za pomocą metody obróbki CNC? Tak naprawdę jest to większość dostępnych produktów, które można obrabiać za pomocą tradycyjnych narzędzi skrawających. Maszyny sterowane komputerowo pozwalają na obróbkę takich materiałów jak m.in. płyty kompozytowe, tworzywa sztuczne (poliwęglan, plexi), drewno czy metal (miedź, aluminium stal).

Obróbka płyt kompozytowych

Jednym z najważniejszych materiałów, jaki można obrabiać z pomocą maszyn CNC, są płyty kompozytowe. Płyty kompozytowe wytwarzana są z dwóch warstw aluminium oraz polietylenu, który znajduje się pomiędzy nimi. Technologia CNC pozwala zarówno frezować, grawerować jak i ciąć tego typu materiały. W naszej firmie oferujemy kompleksową prefabrykację płyt kompozytowych takich jak Alucobond, Bildex, Etalbond, Albond, Stacbond itp. od frezowania po składanie. 

Obróbka drewna

Frezarka CNC do obróbki drewna to popularne narzędzie, które umożliwia dokładną obróbkę różnych rodzajów drewna, w tym litego drewna, sklejki, MDF i HDF. Frezarki CNC są powszechnie wykorzystywane w produkcji mebli, elementów konstrukcyjnych, ozdób i dekoracji wnętrz. Dzięki swojej wysokiej precyzji i powtarzalności są niezastąpione w wielu branżach, takich jak stolarstwo i meblarstwo.

Obróbka metali

Dzięki maszynom CNC takim jak frezarki czy tokarki, możliwa jest precyzyjna obróbka różnych rodzajów metali, takich jak aluminium, stal, mosiądz czy tytan. Dzięki temu można tworzyć dokładne części maszyn, narzędzi oraz elementy konstrukcyjne. Zaawansowane techniki obróbki, oferowane przez maszyny CNC, pozwalają na uzyskanie skomplikowanych kształtów i struktur, co przyczynia się do powstawania nowatorskich rozwiązań w dziedzinie produkcji.

Obróbka tworzyw sztucznych

Proces obróbki materiałów metodą CNC umożliwia również pracę z tworzywami sztucznymi. W kwestii tego typu materiałów wyróżnić można przede wszystkim plexi czy poliwęglany. Dzięki użyciu obrabiarki sterowanej numerycznie możliwe jest frezowanie lub grawerowanie ich na dowolnie wybrany kształt. W ten sposób obrabiane tworzywa sztuczne mają zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. 

Metody obróbki maszynami CNC różnorodnych materiałów – podsumowanie

Obrabianie skrawaniem z wykorzystaniem technologii CNC umożliwia frezowanie, toczenie cięcie oraz grawerowanie różnych materiałów. Wszelkie wymienione wyżej tworzywa konstrukcyjne możesz zlecić w naszej firmie. Jeśli potrzebujesz zlecić tego typu usługi profesjonalnej firmie, zapraszamy do kontaktu. Nasze wieloletnie doświadczenie oraz nowoczesny park maszyn pozwala wykonać dla Ciebie elementy najwyższej jakości.