Obróbka tworzyw sztucznych – jak obrabiać materiały?

Obróbka tworzyw sztucznych – jak obrabiać materiały?

Usługi CNC pozwalają na przekształcanie powierzchni wielu różnych materiałów. Jednym z nich, oprócz metalu są przede wszystkim tworzywa sztuczne takie jak poliwęglan czy polietylen lub plexi. W jaki sposób można obrabiać tego typu produkty? Jakie metody obróbki i narzędzia można wykorzystać? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. 

Obróbka tworzyw sztucznych metodą CNC

Tworzywa sztuczne to materiał elastyczny, a zarazem dość twardy. Dzięki temu jest prosty w obróbce i łatwo daje się formować. Jego charakterystyka sprawa, że bardzo często wykorzystuje się go jako tworzywa konstrukcyjne np. w elewacjach wentylowanych, detale czy różne inne elementy. Szeroko zakrojona obróbka tworzyw sztucznych pozwala wytwarzać z nich najróżniejsze produkty potrzebne w wielu branżach w tym budownictwie, motoryzacji itp.

Rodzaje obróbki tworzyw sztucznych

Podczas produkcji detali i konstrukcji z tworzyw można wykorzystać takie metody pracy jak frezowanie, grawerowanie, cięcie, nawiercanie czy toczenie. Dzięki tak szerokim możliwościom oraz precyzji i dokładności, jaką dają maszyny CNC, można osiągnąć produkty naprawdę wysokiej jakości, które znajdą zastosowanie niemal w każdej dziedzinie. 

Frezowanie tworzyw sztucznych 

Frezowanie tworzyw sztucznych to proces obróbki mechanicznej, polegający na usuwaniu materiału z powierzchni przedmiotu przy użyciu frezu – narzędzia składającego się z ostrego narzędzia tnącego umieszczonego na obracającym się wrzecionie. Frezowanie tworzyw sztucznych polega na wykonywaniu detali, lub całych przedmiotów z płyt. Najczęściej stosuje się tu materiały takie jak: poliwęglan, PCV, PE, PTFE, POM, nylon, akryl, ABS.

Grawerowanie

Grawerowanie tworzyw sztucznych to proces polegający na wycinaniu napisów lub innych wzorów na powierzchni przedmiotu. Najczęściej stosowanymi technikami grawerowania są: laserowe, mechaniczne. Grawerowanie mechaniczne, które stosujemy w naszej firmie, polega na wycinaniu wzorów za pomocą narzędzi tnących, takich jak frezy, wiertła lub noże. Ten sposób grawerowania jest najczęściej stosowany do wykonywania napisów lub innych prostych, lub bardziej skomplikowanych wzorów.

Cięcie i otworowanie elementów z tworzyw sztucznych

Maszyny sterowanie numerycznie (CNC) pozwalają również w prosty i szybki sposób ciąć i wycinać elementy z tego typu materiałów. Dzięki temu, że ta metoda pozwala nadać im niemal dowolny kształt, idealnie sprawdza się np. podczas tworzenia elewacji wentylowanych oraz przy wielu innych pracach. Podobnie sytuacja wygląda również z wykonywaniem otworów. Automatyzacja pracy oraz wykorzystania odpowiednich wierteł sprawia, że tworzenie otworów może odbywać się szybko i w dowolnym układzie. 

Obrabianie tworzyw sztucznych – podsumowanie

Obrabianie tworzyw sztucznych za pomocą maszyn CNC daje olbrzymie możliwości. Automatyzacja pracy nie tylko sprawia, że wykonane elementy są idealnej jakości, ale również znacznie przyspiesza cały proces. Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, której możesz zlecić kompleksową obróbkę tworzyw sztucznych – skontaktuj się z nami!