Zalety obróbki CNC – największe zalety obróbki metodą CNC

Zalety obróbki CNC – największe zalety obróbki metodą CNC

Maszyny sterowane numerycznie podbijają wiele rynków. Można je wykorzystać zarówno w pracy zakładów metalowych, budownictwie jak i różnego rodzaju produkcji. Dlaczego tak jest? Jakie są zalety obrabiarek CNC? Kiedy warto stosować metodę obróbki tego typu? Czy można je wykorzystać do prefabrykacji płyt kompozytowych?

Obróbka skrawaniem CNC

Jest to rodzaj obróbki ubytkowej, która polega na usuwaniu kolejnych warstw zbędnego materiału. Może być wykonywana przy użyciu obrabiarek CNC, czyli sterowanych numerycznie na podstawie projektów wykonanych w programie CAD. Obróbka skrawaniem z użyciem technologii CNC pozwala na o wiele więcej niż tradycyjne metody pracy.

Najpopularniejsze usługi CNC – jakie maszyny CNC wyróżniamy?

Precyzja, dokładność i prędkość produkcji to wartości niezmiernie pożądane w wielu branżach stąd tak duże zainteresowanie obróbką metali i innych materiałów maszynami CNC. Technologia obróbki materiałów z wykorzystanie maszyn sterowanych numerycznie wziąć prężnie się rozwija, ale na ten moment możemy wyróżnić przede wszystkim:

  • frezarki CNC
  • maszyny do grawerowania
  • maszyny CNC do cięcia
  • tokarki CNC

Najważniejsze zalety obróbki materiałów metodą CNC

Nie bez powodu obróbka materiałów metodą CNC stała się tak popularna. Istnieje wiele zalet, przez które wykorzystanie obrabiarek CNC stało się normą na rynku. Proces obróbki CNC ma wiele plusów takich jak:

  • Duża dokładność – obróbka CNC pozwala uzyskać bardzo wysoką jakość wykonywanych produktów.
  • Precyzyjność – obróbka CNC umożliwia prace z wysoka precyzją zarówno w cięciu, otworowaniu, frezowaniu jak i grawerowaniu.
  • Oszczędność materiału – eliminacja do minimum odpadów materiału dzięki planowaniu „ścieżki prefabrykacji”.
  • Zmniejszenie czasu produkcji – zaletą maszyn CNC jest również szybkość produkcji

Wady obróbki CNC – czy korzystanie z obrabiarek CNC ma jakieś wady?

Tak jak w przypadku innych działań taki i praca z wykorzystaniem maszyn CNC nie w każdej sytuacji będzie idealnym wyjściem. Jakie „wady” ma obróbka CNC? Wykorzystanie metody CNC niesie ze sobą wysokie koszty przygotowania produkcji nieopłacalne przy jednorazowych zleceniach. Wyższe koszty pracy obrabiarek CNC związane są z koniecznością wykonywania specjalnych projektów w programie CAD. Oprócz tego problematyczne w technologii obróbki CNC mogą być pewne ograniczenia co do ilości materiałów możliwych do zastosowania.

Nie oznacza to jednak, że jest to jakiś problem. Zastosowanie obróbki CNC powinno być jednak dobrze przemyślane i wykorzystane do zamówień o większej ilości.

Do czego warto wykorzystać metodę obróbki CNC?

Z racji tego, że obróbka CNC oferuje tak szeroki zakres różnych możliwości, można ją wykorzystać do wielu różnych prac. W naszej firmie różne rodzaje obróbki CNC wykorzystujemy przede wszystkim do prefabrykacji płyt kompozytowych takich jak Alucobond, Bildex, Etalbond, Albond, Stacbond itp. Oprócz tego zajmujemy się również frezowanie, grawerowaniem i cięciem innych materiałów różnego przeznaczenia.

Zalety technologii CNC – podsumowanie

Jeśli szukasz odpowiedniej firmy, która będzie mogła wykonać dla Ciebie kompleksowe prace z użyciem wydajnej obróbki CNC. Zapraszamy do kontaktu! Przede wszystkim zajmujemy się prefabrykacją płyt kompozytowych dla elewacji wentylowanych, ale oprócz tego wykonujemy również inne prace.