Czym jest obróbka skrawaniem i na czym polega?

Czym jest obróbka skrawaniem i na czym polega?

Obróbka skrawaniem jest prostą i szybką metodą, która pozwala nadać wybranym materiałom wymagany kształt i format. Czym jest obróbka skrawaniem i na czym polega? Jakie sposoby obróbki skrawaniem wyróżniamy? Jak można wykorzystać w usługach CNC? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu. 

Czym jest obróbka skrawaniem i na czym polega?

Obróbka skrawaniem to proces usuwania materiału z przedmiotu przy użyciu narzędzi tnących, takich jak wiertła, frezy czy tokarki. Polega ona na przemieszczaniu narzędzia wzdłuż powierzchni przedmiotu, a w wyniku kontaktu narzędzia z materiałem dochodzi do odrywania jego fragmentów. Proces ten ma na celu uzyskanie pożądanych wymiarów, kształtów i powierzchni wyrobów.

Jak sposoby obróbki skrawaniem wyróżniamy?

Obróbka skrawaniem dzieli się na kilka podstawowych rodzajów:

  • Frezowanie – polega na obróbce obracającego się narzędzia tnącego, tzw. frezu, który porusza się wzdłuż powierzchni przedmiotu i usuwa materiał.
  • Grawerowanie – polega na wycinaniu za pomocą odpowiedniego narzędzia napisów i wzorów na powierzchni materiału. 
  • Wycinanie – umożliwia wycinanie dowolnych kształtów według wcześniej przygotowanego projektu. 
  • Wiercenie – polega na obróbce otworów w przedmiocie przy użyciu wiertła.
  • Toczenie – polega na obróbce przedmiotu obracającego się wokół własnej osi przy użyciu narzędzia tnącego, tzw. noża tokarskiego, które przesuwane jest wzdłuż osi obracającego się przedmiotu.

Gdzie można zastosować obróbkę skrawaniem?

Obróbka skrawaniem jest stosowana w wielu branżach, takich jak przemysł motoryzacyjny, lotniczy, maszynowy, metalowy, a także w produkcji narzędzi i elementów maszyn. Obróbka skrawaniem umożliwia dokładne kształtowanie i obróbkę wyrobów z różnych materiałów, takich jak metale, tworzywa sztuczne, płyty kompozytowe, tektura czy drewno.

Obróbka skrawaniem w El-Went

W firmie El-Went oferujemy kompleksowe usługi frezowanie, cięcia i grawerowanie z użyciem profesjonalnych maszyn CNC. Obrabiamy różnorakie materiały takie jak płyty kompozytowe, płyty MDF, HPL, drewno, tworzywa sztuczne czy aluminium. Jeśli potrzebujesz tego typu usług, zapraszamy do kontaktu z naszą firmą!