Elewacja, czyli zewnętrzna część budynku w dzisiejszych czasach spełnia wiele ważnych funkcji. Powłoka budynku powinna przede wszystkim zapobiegać utracie ciepła oraz zapewnić odpowiednią szczelność. Jednocześnie należy pamiętać o walorze estetycznym. Jak spełnić wszystkie te warunki?
Odpowiedzią jest zastosowanie elewacji wentylowanych.
Elewacja wentylowana, zwana również fasadą wentylowaną jest nowoczesnym systemem okładzinowym, pozwalającym w znacznym stopniu poprawić walory termoizolacyjne budynku. Zastosowanie płyt okładzinowych wpływa również na walory estetyczne samej elewacji. Elewacje wentylowane można zastosować zarówno do budynków nowo powstałych, jak i do już istniejących.
System okładzinowy polega na przymocowaniu szkieletu, zazwyczaj metalowego, do ściany zewnętrznej budynku, a następnie na zamontowaniu do niego izolacji termicznej wraz z płytami okładzinowymi. Pod okładziną zewnętrzną znajduje się przestrzeń wentylacyjna, zazwyczaj o szerokości 2-3 centymetrów. Jest to tzw. komin wentylacyjny. W tej wolnej przestrzeni cyrkuluje powietrze.
Jest to szczególnie ważne, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco i promienie słoneczne mocno nagrzewają ściany budynku. Dzięki wykorzystaniu elewacji wentylacyjnych ciepło nie przedostaje się do warstwy izolacyjnej budynku, gdyż nagrzewa się jedynie płyta elewacyjna, a ciepło zostaje oddane powietrzu w kominie wentylacyjnym. Analogicznie, w przypadku niskich temperatur zimne powietrze nie dociera do izolacji termicznej, zatrzymując się na zewnętrznej warstwie płyty elewacyjnej.
Wentylowane systemy elewacyjne umożliwiają więc "oddychanie" całej ścianie, co zmniejsza ryzyko kondensacji pary wodnej, a powietrze cyrkulujące w przegrodzie wentylacyjnej ułatwia odprowadzenie wilgoci pojawiającej się w tej przestrzeni.
Oprócz oszczędności w ogrzewaniu budynku, zastosowanie elewacji wentylowanych wpływa także na poprawienie izolacyjności akustycznej budynku.
Dużą zaletą wentylowanych systemów elewacyjnych jest również możliwość wykorzystania wielu materiałów wykończeniowych, co daje duży wybór w kreowaniu kompozycji elewacji. Jako materiały mogą zostać użyte np. laminaty, kamień, szkło, jak również okładziny drewniane, płytki elewacyjne, czy chociażby tynki.
Montaż elewacji wentylowanych jest szybkim i "czystym" w realizacji procesem, czyniącym zarazem nasz budynek, zarówno "oszczędniejszym", jak i bardziej ekskluzywnym.