Różnorodność fasad wentylowanych i elewacji

Różnorodność fasad wentylowanych i elewacji

Niezależnie od tego, czy budowany jest nowy dom, czy remontowany stary budynek - fasady wentylowane sprawdzą się w obu tych możliwościach. Jednak ich pozytywne właściwości wpływają na ogólną jakość ich montowania, stąd popularność na konkretnie takie elewacje stała się niesamowicie wysoka, co można zobaczyć w nowoczesnym budownictwie.

Budowa elewacji z płyt

Elewacje z płyt warstwowych najczęściej stosowane są w systemach lekkiej obudowy budynków. Jest to sprawdzone rozwiązanie w branży budownictwa przede wszystkim obiektów przemysłowych. Generalnie elewacje z takich płyt charakteryzują się niesamowitą solidnością i zarazem drobną konstrukcją. To świetne rozwiązanie dla inwestorów, którzy decydują się na postawienie nie tylko wielkogabarytowych obiektów, ale i tych mniejszych. Płyta warstwowa zbudowana jest z dwóch głównych elementów, do których zalicza się blachę stalową oraz rdzeń izolacyjny. Jednakże na rynku istnieją również elewacje z płyt włókno-cementowych, które wykorzystywane są z kolei w budownictwie domów mieszkalnych. Wykorzystywane są jako materiał pokryciowy dachu, ale z powodzeniem można również bez większego problemu pokryć nimi ściany zewnętrzne. Genialnie wpasują się w styl domów nowoczesnych, a nawet klasycznych.

Zalety fasad wentylowanych

Na rynku istnieje coraz więcej różniących się od siebie fasad. Co nie zmienia faktu, że fasady szklane wentylowane wciąż szczytują w rankingu najczęściej stosowanych. Generalnie konstrukcja takiej fasady składa się z trzech podstawowych części, do których zalicza się izolacja, szczelina wentylacyjna o grubości minimum 2 cm oraz okładzina elewacyjna. Największą zaletą fasad jest oczywiście wysokie bezpieczeństwo związane z odprowadzaniem pary wodnej i wilgoci oraz możliwość swobodnego przepływu powietrze między powłoką zewnętrzną a wewnętrzną. Oprócz tego, ważną kwestią jest fakt, że fasady wentylowane doskonale utrzymują odpowiednią temperaturę budynku przy zminimalizowaniu napływu zimnego powietrza. Ta cecha szczególnie doceniana jest przez posiadaczy domów energooszczędnych. Nie należy zapominać również o tym, że ta technologia bezpośrednio przyczynia się do zapewnienia większej ochrony przeciwpożarowej, co w domach rodzinnych jest jak najbardziej istotne.

Z tego wynika, że istnieje mnóstwo zalet, które zachęcają do zamontowania takiej konstrukcji w swoim domu. Nowoczesne postępowania wpływają na zdecydowanie lepszą jakość życia oraz ogólnego funkcjonowania w tak zbudowanym budynku. Dodatkowo zniewala on swoim wyglądem zewnętrznym, co również jest kwestią istotną.