Frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – czym się różnią te dwie metody?

Frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – czym się różnią te dwie metody?

Frezowanie to rodzaj obróbki, które dzięki swojej uniwersalności jest jedną z najczęściej stosowanych metod skrawania metalu. Współczesne technologie frezowania umożliwiają pracowanie na elementach dwuwymiarowych jak i przestrzennych. Wraz z rozwojem techniki powstały dwie metody frezowania. Wyróżniamy dwa rodzaje w zależności od kierunku ruchu posuwowego narzędzia. Czym się charakteryzują? Dowiesz się z poniższego artykuły. 

Czym jest frezowanie i kiedy warto wykorzystać tę metodę obróbki?

Frezowanie to proces obróbki skrawaniem, w którym narzędzie obrotowe, zwane frezem, obraca się wokół własnej osi i jednocześnie porusza wzdłuż powierzchni materiału, usuwając nadmiar materiału i nadając mu pożądany kształt. Frezowanie jest jednym z najczęściej stosowanych procesów obróbki w przemyśle.

Frezowanie może być stosowane do obróbki różnych materiałów, takich jak metale, tworzywa sztuczne, drewno czy kompozyty. Metoda ta jest szczególnie przydatna do obróbki elementów o skomplikowanych kształtach, które trudno jest uzyskać w inny sposób. Frezowanie pozwala również na uzyskanie bardzo precyzyjnych wymiarów i jakości powierzchni.

Frezowanie może być stosowane w różnych branżach, takich jak przemysł maszynowy, motoryzacyjny, lotniczy i wiele innych. Warto wykorzystać frezowanie, gdy potrzebujemy wykonać elementy o skomplikowanych kształtach, wymagające dużej precyzji i jakości powierzchni oraz w przypadku, gdy chcemy uzyskać wysoką wydajność produkcji i krótki czas wykonania.

Frezowanie współbieżne – najpopularniejsza technika frezowania CNC

Frezowanie współbieżne to jedna z podstawowych metod obróbki skrawaniem na maszynach CNC. Narzędzie skrawające (frez) obraca się i porusza wzdłuż powierzchni materiału, przy czym kierunek ruchu narzędzia jest zgodny z kierunkiem ruchu materiału i obrotem narzędzia. Innymi słowy, narzędzie i materiał poruszają się w tym samym kierunku, w przeciwieństwie do frezowania przeciwbieżnego, gdzie kierunki ruchu są przeciwne. Frezowanie współbieżne to taki rodzaj obróbki, w której wióry wyrzucane są za głowicą. Ta metoda frezowania pozwala uzyskać lepszą jakość wykonywanego materiału. Frezarki współbieżne wymagają dobrego zamocowania przedmiotu obrabianego oraz dokładniejszej kalibracji luzu roboczego, ponieważ duża siła ruchu obrotowego przenoszona na frez może uszkodzi materiał. 

Frezowanie przeciwbieżne – idealne do skrawania drewna i tworzyw sztucznych

W przypadku frezowanie przeciwbieżnego ostrze skrawające wykonuje ruch posuwowy w sposób przeciwny do kierunku obrabianego elementu. Metoda przeciwbieżna jest również nazywana frezowaniem tradycyjnym, charakteryzuje się ona tym, że obrabiarka wyrzuca wióry w kierunku nieobrabianej powierzchni. W większości wykorzystywana jest w przypadku posuwu ręcznego. Wytwarza ona wysokie tarcie oraz temperaturę, która rozgrzewa obrabiany przedmiot. Frezowanie w kierunku przeciwnym przy złym dobraniu parametrów może uszkodzić materiał lub uszkodzić narzędzie. Frezarki przeciwbieżne lepiej sprawdzają się w przypadku materiałów niewykonanych z metalu. 

Obrabianie frezarkami współbieżnymi i przeciwbieżnymi – najważniejsze różnice

Obie wyżej wymienione metody frezowania mają oczywiście swoje wady i zalety, które warto znać by wykorzystać je w praktyce. Czym dokładnie różnią się stosowane powszechnie metody frezowania? – przedstawiamy poniżej: 

  • Jakość pracy – frez przeciwbieżny zostawia mniej śladów na warstwie skrawanej w przeciwieństwie do frezowania według współbieżnego kierunku ruchu. 
  • Materiały możliwe do obróbki – frezowanie współbieżne sprawdzi się w obrabianiu metalu natomiast przeciwbieżne przy obróbce drewna, kompozytów itp. 
  • Wysokie temperatury robocze – frezarka współbieżna wytwarza mniej ciepła w trakcie posuwu ostrza, przeciwbieżna natomiast wymaga efektywnego odprowadzania ciepła. 
  • Tolerancja luzów roboczych na materiale i ostrzu – frezowanie współbieżne wymaga odpowiedniego mocowania materiału, przeciwbieżne będzie lepszy gdy nie można stabilnie umocowani elementów. 
  • Kierunek wyrzucania wiór – frezowanie współbieżne usuwa wióry w kierunku powierzchni obrobionej, natomiast frezowanie przeciwbieżne usuwa je w kierunku powierzchni obrabianej.

Frezowanie współbieżne i przeciwbieżne – podsumowanie

Jak widać obie metody frezowania, mają swoje zastosowanie i to którą wybrać zależy głównie materiału, nad którym mają pracować. Jeśli szukasz firmy, której możesz zlecić frezowanie materiałów takich jak płyty kompozytowe czy tworzywa sztuczne skontaktuj się z naszą firmą. W El-Went specjalizujemy się w obrabianiu i prefabrykacji płyt kompozytowych oraz innych materiałów. Zapraszamy do kontaktu!