Czym są właściwie elewacje wentylowane

Czym są właściwie elewacje wentylowane

co warto wiedzieć

Jedną z najważniejszych zalet zastosowania elewacji wentylowanych jest brak dużych skoków temperatury wewnątrz budynku. Budynki mniej się nagrzewają i mniej wychładzają. Jest to możliwe dzięki temu, że pomiędzy warstwą izolacyjną (ociepleniem) a płytą elewacyjną jest przestrzeń, w której cyrkuluje powietrze. Latem wysokie temperatury ogrzewają płytę zewnętrzną, a ciepło zgromadzone w płycie zostaje oddane powietrzu krążącemu w "kominie wentylacyjnym" i poprzez otwory wentylacyjne wywiane jest na zewnątrz. Zimą natomiast mróz zatrzymuje się na płycie elewacyjnej, nie przenikając bezpośrednio do izlolacji termicznej.

Dzięki takiemu rozwiązaniu w budynkach nie dochodzi do kondensacji pary wodnej, czyli nie występuje wilgoć. Elewacje wentylowane ocieplane są wełną (a nie styropianem), przez co ściany "oddychają".

Kolejnym atutem elewacji wentylowanych jest bardzo duży wybór materiałów wykończeniowych w różnej kolorystyce, do których możemy zaliczyć np. drewno naturalne, płyty drewnopodobne, laminaty HPL, płyty betonowe, płyty włókno-cementowe, okładziny kamienne, płyty kompozytowe, siatki elewacyjne, czy żaluzje elewacyjne. W zależności od upodobań klientów producenci wykonują również płyty indywidualne z dowolnym wzorem i w wybranym kształcie.

Elewacje wentylowane w zasadzie nie wymagają dodatkowej pielęgnacji w trakcie eksploatacji budynku, malowania, czy impregnowania (z wyjątkiem drewna naturalnego). Płyty elewacyjne okładzinowe są zmywalne i odporne na uderzenia. Ważnym aspektem jest również fakt, że większość producentów udziela na swój materiał wieloletniej gwarancji (10 lub nawet 30 lat).

Fasady wentylowane można wykonywać właściwie przez cały rok, gdyż w większości przypadków warunki atmosferyczne nie są przeszkodą do montażu, w przeciwieństwie np. do tynków, gdzie wymagana jest minimalna temperatura. Montaż w obniżonych temperaturach nie dotyczy systemów z połączeniami klejonymi.

Decydując się na elewacje wentylowane musimy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że wybór takiej formy elewacji to długotrwały proces projektowo - inżynieryjny. Podstawę w nim stanowi dokumentacja montażowa, z dokładnym rozmieszczeniem układu podkonstrukcji, zawierająca układ płyt, detali itd. Konieczny jest również projekt wykonawczy, w którym znajdą się obliczenia ilości materiałów niezbędnych do wykonania prac elewacyjnych.

Określenie dokładnej ilości zapotrzebowania materiałowego jest bardzo ważne, ponieważ płyt tych nie możemy dokupić "od ręki" lub oddać, jeśli zamówimy ich zbyt dużo. Producenci płyt elewacyjnych przystępują do produkcji konkretnej płyty po przesłaniu zamówienia. Nie występują tutaj stany magazynowe. Oczywiście jeśli okaże się, że określona w projekcie wykonawczym ilość płyt okaże się niewystarczająca, to możemy domówić kilka sztuk. Jednak należy pamiętać, że wiąże się to z dodatkowym czasem oczekiwania oraz tym, że większość producentów posiada minima zamówieniowe i domówienie kilku dodatkowych sztuk wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami samej płyty, jak również i transporu. Również zakup "na zapas" nie ma większego sensu, gdyż płacimy wtedy za niewykorzystany materiał, a ceny płyt elewacyjnych nie należą do małych.

Ostatnią kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę to czas realizacji zamówienia. Jest on zależny od producenta i rodzaju płyty. Najkrótszy okres oczekiwania na zamówioną płytę wynosi około 2-3 tygodnie, najdłuższy może wynieśc nawet 12 tygodni i dłużej.