Dom jednorodzinny a elewacja wentylowana

Dom jednorodzinny a elewacja wentylowana

To właśnie na budynkach mieszkalnych najsensowniej jest wykonywać elewacje wentylowane, ponieważ dzięki temu w pełni można skorzystać z ogromnych korzyści płynących z zastosowania właśnie takiego rozwiązania elewacji. Generalnie o wiele lepiej mieszka się w takich budynkach, gdyż są w nich warunki tworzące miłą atmosferę, co nie tyczy się wyłącznie względów estetycznych.

Właściwości nowoczesnych elewacji

Elewacje wentylowane HPL posiadają niesamowite funkcje, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie całego budynku mieszkalnego. Chociażby w momencie, gdy na zewnątrz jest bardzo gorąco i promienie słoneczne mocno nagrzewają ściany budynku, w przypadku tych elewacji nagrzewa się wyłącznie płyta znajdująca się wewnątrz konstrukcji domu. Nie ma więc możliwości, aby jej ciepło przedostało się do warstwy izolacji termicznej budynku. Z tego wynika, że zostaje one oddane powietrzu w kominie wentylacyjnym i wywiane bezpośrednio przez specjalnie zaprojektowane otwory wentylacyjne. To samo tyczy się niskich temperatur - bardzo zimne powietrze nie dociera do izolacji termicznej, a kumuluje się na zewnętrznej warstwie płyty. Dodatkową właściwością jest eliminacja skraplania się pary wodnej po wewnętrznej stronie ściany zewnętrznej budynku. Cała wilgotność budynku jest odpowiednio wywiewana w przestrzeni dokładnie tej samej, czyli wentylacji komina pod płytą.

Trwałość elewacji wentylowanych

Największym ich pozytywem jest fakt, że nie wymagają dodatkowej obsługi w trakcie eksploatacji budynku. Takich płyt nie trzeba już nigdy impregnować czy nawet malować. Ma to niesamowite znaczenie w przypadku zabudowy jednorodzinnej, ponieważ nie dość, że każda dodatkowa praca przy elewacji to dodatkowe, niemałe koszty, a w dodatku odnowienie takiej elewacji wiąże się z rozstawieniem rusztowań na około całego budynku, a to z kolej może absolutnie zdewastować zadbany ogród, którego powrót do poprzedniej świetności może potrwać nawet lata. Biorąc pod uwagę wszystkie superlatywy, coraz więcej inwestorów sięga po montaż elewacji wentylowanych, co przyczynia się do udanego budownictwa i szeregu innych pozytywnych właściwości, które udzielą się na wiele długich lat.

Budownictwo przez cały czas rozwija się i wprowadza na rynek coraz to nowsze oraz lepsze rozwiązania, które przede wszystkim mają wpłynąć na komfort mieszkania. Dlatego też architekci nie wahają się po sięganie z innowacyjnych pomysłów, które przyczynią się do wybudowania niesamowicie funkcjonalnych domów o nowoczesnym wyglądzie.